Hnačka u dospelých
Hnačka môže byť veľmi nepríjemná a je to niečo, čo všetci dospelí zažili aspoň raz. Starostlivosť o črevnú mikroflóru je dôležitou súčasťou domácej starostlivosti pri hnačke.
Informácie v tejto časti sú určené len pre zdravotníckych pracovníkov. Som odborník v zmysle zákona č.362/2011 o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Kliknutím potvrdzujem, že som odborník.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Vo všeobecnosti je táto choroba sama o sebe veľmi stresujúca, ale nie nebezpečná. Syndróm dráždivého čreva (IBS) je jednou z najčastejších funkčných porúch gastrointestinálneho traktu.
Ovplyvňuje nielen hrubé črevo, ale celý tráviaci systém. Napriek dôkladnej lekárskej prehliadke nie je možné nájsť žiadnu organickú príčinu často závažných tráviacich problémov. Odhaduje sa, že asi 20 % populácie v priemyselných krajinách trpí vo väčšej či menšej miere syndrómom dráždivého čreva. Ženy sú postihnuté asi dvakrát častejšie ako muži – a stres dokonca zhoršuje nepohodlie.
Ešte pred niekoľkými rokmi bol IBS často odmietaný ako „fantazírovanie pacienta“, pretože neexistujú žiadne organické príznaky choroby. Dnes je však známe, že syndróm dráždivého čreva je funkčná porucha čreva.
Príčiny tejto dysfunkcie sú rôzne:
Príznaky IBS sa môžu vyskytnúť v jednotlivých epizódach a výrazne zasahujú do každodenného života a sociálneho fungovania. Symptómy sú zvyčajne spojené s príjmom potravy a vyprázdňovaním.
Po prvýkrát sa symptómy zvyčajne objavia vo veku 20 až 30 rokov a často zotrvajú mesiace alebo roky. Ako spúšťač možno často označiť užívanie antibiotík v súvislosti s črevnou infekciou. Typické príznaky IBS zahŕňajú: bolesť brucha, kŕče, nadúvanie, plynatosť, zápchu alebo hnačku, prípadne oboje, nevoľnosť, žalúdočné ťažkosti (dyspepsia), pálenie záhy (gastroezofageálny reflux).
IBS má zásadný vplyv na kvalitu života jednotlivca. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zmiernili príznaky alebo urobili nepohodlie znesiteľnejším.
Je množstvo rastlín, bylín a korenín cenných nielen pre ich chuť, ale aj pre ich liečivé vlastnosti. Kmín a mäta sa osvedčili pri plynatosti alebo kŕčoch. Pre žalúdok a črevá sú prospešné harmanček, medovka a levanduľa, možno ich užívať ako čaj alebo vo forme prípravkov.
Za skutočný zázračný liek je považovaná papája, pretože obsahuje dôležité enzýmy, esenciálne mastné kyseliny a vitamíny, vďaka čomu je zdraviu prospešná. Pôsobí upokojujúco a reguluje trávenie pri plynatosti, bolestiach brucha či zápche.
Doplniť črevnú a žalúdočnú mikroflóru o prospešné baktérie môžu aj špeciálizované prípravky ako je napríklad BioGaia Gastrus.
Ak pociťujete pretrvávajúce zmeny vo vyprázdňovaní alebo iné znaky či symptómy, ktoré môžu naznačovať závažnejší stav, navštívte prosím lekára.
Hnačka môže byť veľmi nepríjemná a je to niečo, čo všetci dospelí zažili aspoň raz. Starostlivosť o črevnú mikroflóru je dôležitou súčasťou domácej starostlivosti pri hnačke.
Starostlivosťou o zuby trávime veľa času, no často zabúdame, že aj naše ústa obsahujú množstvo baktérií, ktoré sa o nás starajú!
Zápcha ovplyvňuje ľudí rôznymi spôsobmi. Našťastie existuje niekoľko tipov, ktoré môžeme dodržiavať, keď zažívame nepravidelnú stolicu.