A family of four, dressed in summer clothes, walking together through a bright, sunlit alley in a picturesque town.

Ostaňte zdraví aj počas cestovania

Na zorganizovanie dovolenky často strávime plánovaním mesiace, takže môže byť veľmi frustrujúce, keď nám náladu pokazí choroba. Našťastie existujú spôsoby, ako minimalizovať riziko.

Šťastná dovolenka

Keď cestujeme, chceme si svoje voľno užiť a nie presedieť na toalete alebo preležať v posteli. Bohužiaľ cestovateľská hnačka môže naše plány prekaziť a zničiť našu drahú a túžobne očakávanú dovolenku. 

Dávnejšie sme si mysleli, že cestovateľskú hnačku spôsobuje len zmena vody, korenisté jedlo alebo príliš veľa slnka, dnes to už ale neplatí. 

Výskumníci zistili, že vinníkom cestovateľskej hnačky je obvykle špecifický typ baktérie – Enterotoxigenic Escherichia coli. Tieto baktérie kolonizujú črevo a produkujú toxíny, v dôsledku ktorých ochorieme. Spôsobujú tiež vylučovanie tekutín a elektrolytov vo vodnatej stolici (minerály ako sodík a draslík, ktoré pomáhajú regulovať mnohé telesné funkcie) – čím zničia naše plány oddychovať na pláži, navštíviť múzeum alebo jesť v exotickej reštaurácii.
A family enjoying a sunny day, walking together in a whitewashed, narrow alley of a Mediterranean village, all wearing sunglasses.
A young girl enjoying a scoop of ice cream, looking content while holding a spoon and a small bowl. A young girl enjoying a scoop of ice cream, looking content while holding a spoon and a small bowl.

Riziko môžeme znížiť

Riziko je rôzne podľa oblasti, do ktorej cestujeme. Čím tropickejšia a menej rozvinutá oblasť, tým väčšie riziko cestovateľskej hnačky.

Najjednoduchší návod, ako sa vyhnúť cestovateľskej hnačke je “uvariť, prevariť, olúpať alebo nechať tak”. V niektorých oblastiach by na čistenie zubov cestovatelia mali používať len balenú alebo prevarenú vodu. V tropických krajinách by sa cestovatelia mali tiež vyhýbať kockám ľadu v nápojoch. Zelenina by mala byť uvarená, ovocie olúpané. Okrem toho jedným z najdôležitejších hygienických návykov je umyť si ruky po každej návšteve toalety.

Baktérie mliečneho kvasenia ako L. reuteri DSM 17938 (Protectis) vám môžu pomôcť, ostať počas vašej cesty zdraví.

A girl in a striped shirt eating at a table, looking thoughtful.

Aké sú príznaky?

Väčšina cestovateľov pociťuje symptómy dva až štyri dni – môžu zahŕňať tiež bolesť brucha, kŕče, nadmernú plynatosť, nevoľnosť, únavu, stratu chuti do jedla, vracanie, horúčku a dehydratáciu.

Veľmi bežná je vodnatá hnačka, niekedy sprevádzaná vracaním a horúčkou do 39°C. Takže tí, čo hnačkou trpia, by mali nahrádzať stratené tekutiny a elektrolyty zvýšeným príjmom tekutín (len balené nápoje). Perorálne hydratačné soli (ORS) môžu pomôcť telu s rýchlejšou hydratáciou.
Dopĺňanie črevnej flóry kvapkami alebo tabletami BioGaia s obsahom baktérií Limosilactobacillus reuteri Protectis môže tiež pomôcť obnoviť rovnováhu mikrobiálnej flóry, zlepšiť symptómy a urýchliť vyliečenie.

A man holding hands with two young girls, walking together in an airport terminal. A man holding hands with two young girls, walking together in an airport terminal.

Dobré baktérie - pod kontrolou!

Okrem krokov spomenutých vyššie, môžu probiotiká ako Limosilactobacillus reuteri Protectis pomôcť cestovateľskú hnačku počas cesty potlačiť.

Dopĺňaním črevnej mikroflóry dva týždne pred cestou sa môže telo pripraviť na cestu tak, že si vybuduje väčšie množstvo endogénnych baktérií v gastrointestinálnom trakte. Následné dopĺňanie probiotikami počas cesty ďalej podporí kolonizáciu mikroflóry – a tým udrží dovolenkárov počas cestovania šťastnými.

an illustration of a cup with bubbly water in it

Perorálny rehydratačný roztok BioGaia ProTectis

s baktériami Limosilactobacillus reuteri Protectis obsahuje minerálne soli v osmolalite podľa odporúčania WHO a zinok a telo ho rýchlo vstrebáva za účelom obnovenia rovnováhy solí a tekutín. Počas akútnej hnačky je potrebné dopĺňať zinok. Preto WHO a UNICEF odporúčajú použitie zinku v perorálnej rehydratácii u detí.

BioGaia odporúčané dávkovanie:

Akútna fáza: počas akútnej cestovateľskej hnačky užite 1 žuvaciu tabletu alebo 5 kvapiek dvakrát denne.
Pre rehydratáciu: na obnovenie rovnováhy solí a tekutín v prípade akútnej hnačky užite BioGaia ORS a vysypte 1 vrecúško do 250 ml bezpečnej vody.

Pred cestou: na doplnenie vašej črevnej mikroflóry začnite 2 týždne pred cestou s 1 žuvacou tabletou alebo 5 kvapkami denne.

Hnačka u detí

Hnačka u detí

Záchvat hnačky sa môže objaviť znenazdajky. A pretože malým deťom hrozí väčšie riziko straty tekutín, je veľmi dôležité vedieť, ako sa o dieťa v takejto ťažkej situácii postarať.

Hnačka a vracanie

Hnačka a vracanie

Ak dieťa trpí hnačkou alebo vracaním, malo by užívať lieky len vtedy, ak ich predpísal lekár. Rodičia však môžu podniknúť kroky na obnovenie rovnováhy črevnej flóry svojho drobčeka doplnením kvapiek alebo tabliet BioGaia.

Hnačka u dospelých

Hnačka u dospelých

Hnačka môže byť veľmi nepríjemná a je to niečo, čo všetci dospelí zažili aspoň raz. Starostlivosť o črevnú mikroflóru je dôležitou súčasťou domácej starostlivosti pri hnačke.