Informácie v tejto časti sú určené len pre zdravotníckych pracovníkov. Som odborník v zmysle zákona č.362/2011 o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Kliknutím potvrdzujem, že som odborník.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Sezóna cestovania sa blíži, a aj keď by to mala byť jedna z najlepších častí roka, často ju sprevádza stres a niekedy aj tráviace ťažkosti. Cestovateľská hnačka patrí medzi najčastejšie tráviace komplikácie na cestách. Našťastie existuje niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na tento aspekt cestovania. Poďme si ich prejsť.
Skôr než sa pustíme do konkrétnych tipov, je dobré pochopiť úlohu baktérií a iných mikroorganizmov v našom gastrointestinálnom trakte.
Aby naše telo fungovalo hladko, potrebuje pomoc, ktorú poskytujú bilióny mikroorganizmov. Niektoré z týchto mikroorganizmov žijú na koži, ale väčšina žije vo vnútri tela, pričom najvýznamnejší podiel sa nachádza vo vašom čreve. Tam vytvárajú črevnú mikroflóru. U zdravého človeka sa črevná mikroflóra skladá z dobrých a zlých mikroorganizmov, ktoré spolu pokojne koexistujú. Tento stav nazývame rovnováha črevnej mikroflóry.
Črevná mikroflóra je nevyhnutná nielen pre trávenie, ale aj pre vaše celkové zdravie či funkciu imunitného systému. Jej rovnováha je preto kľúčová.
Bohužiaľ, rovnováhu črevnej mikroflóry môže ľahko narušiť stres, niektoré diéty, antibiotiká alebo infekčné choroby, čím sa zastavia normálne interakcie jednotlivých druhov mikroorganizmov.
Pri cestovaní sme vystavení mnohým škodlivým baktériám a vírusom. Čím ďalej sa vzdialime od domova, tým menej sme na tieto patogény zvyknutí. Tieto neznáme baktérie, s ktorými sa stretávame, vám môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti alebo obávanú cestovateľskú hnačku.
Cestovateľská hnačka môže začať náhle počas vašej dovolenky alebo po nej a príznaky sa zvyčajne začnú samé od seba zlepšovať do 2 až 3 dní. Symptómy môžu zahŕňať bolesť brucha, nadmernú plynatosť, nevoľnosť, únavu, stratu chuti do jedla, vracanie, horúčku a dehydratáciu. Takže najdôležitejšie je zachovať hydratáciu. Dobrou pomôckou môžu byť perorálne rehydratačné soli (ORS). Keď budete opäť pripravení jesť tuhú stravu, začnite s nevýraznými sacharidmi s vysokým obsahom vlákniny.
Postarajte sa o zloženie svojej mikroflóry a doplňte ju o tablety BioGaia Protectis. Ich hlavný kmeň, Limosilactobacillus reuteri Protectis, patrí medzi najviac skúmané kmene na trhu a môže pomôcť pri regenerácii črevnej mikroflóry, ktorú negatívne ovplyvnilo cestovanie. Len jedna tableta denne vám poskytne odporúčanú dávku 100 miliónov živých baktérií Limosilactobacillus reuteri Protectis.
Poďme sa pozrieť na tipy, ktoré vám môžu pomôcť pri starostlivosti o váš tráviaci systém pred a počas cesty.
Možno ste už počuli o preventívnych opatreniach. A dôvod prečo existujú je, že sú pomerne ľahko zapamätateľné a môžu byť veľmi efektívne. Zhrieneme čo robiť:
Aj keď tieto jednoduché kroky pokrývajú najdôležitejšie opatrenia, odporúčame malé rozšírenie:
A ako bonusový tip pamätajte, že čím silnejšiu črevnú mikroflóru máte pred dovolenkou, tým lepšie. Uistite sa, že je o ňu správne postarané a zaraďte produkty BioGaia Protectis do každodennej rutiny vašej rodiny aspoň 2 týždne vopred.
Veľa šťastia na cestách!