Family of four enjoying a picnic on a sunny autumn day, sitting on a blanket in a field with colorful fall trees in the background.

Kde sa nachádza imunitný systém?

Imunitný systém je rozložený po celom tele, pričom obrovskú úlohu v ňom zohráva tráviaci systém.

Mother and daughter laughing and hugging outdoors, framed by an orange circular graphic with dots and an arrow, symbolizing joy and energy.

Celý deň, každý deň

Či sedíme za stolom, športujeme alebo sedíme na pohovke a pozeráme televíziu, náš imunitný systém pracuje a chráni nás 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

Naše telá sú pravidelne vystavované externým činiteľom. Na svoju ochranu používa naše telo sofistikovaný a komplexný systém ochranných mechanizmov, známych ako imunitný systém. Po celom tele sa nachádza niekoľko obranných centier, ktoré tvoria túto sieť. Najväčšie z nich môžeme nájsť v črevách – domove črevnej mikrobioty – a predstavuje 80 % celého imunitného systému.

click to discover button

Ľudský imunitný systém

Ak obrana tela nefunguje správne, môže to vyústiť do infekcií, alergií a autoimunitných ochorení. Produkty BioGaia L. reuteri prispievajú k normálnemu mikrobiómu. Produkty BioGaia L. reuteri podporujú mikrobióm a normálnu funkciu imunitného systému.

X

Sliznica v nose a hrdle

Externí činitelia/votrelci sa do nášho tela môžu dostať aj prostredníctvom vzduchu, ktorý dýchame. Takže nos aj hrdlo majú svoju vlastnú obrannú bariéru – sliznicu. Nosová sliznica je pokrytá riasinkovým epitelom, drobnými riasinkami, ktoré kmitajú v rovnakom smere a tým rýchlo vynášajú cudzie častice preč z dýchacích ciest. Okrem toho sa v sliznici nachádza veľa buniek, ktoré ničia votrelcov a stimulujú špecifickú imunitnú reakciu.

X

Krčné mandle

Vonkajší votrelci do tela vstupujú cez ústa, buď vdýchnutím alebo prehltnutím. Najskôr narazia na vrátnikov imunitného systému – krčné mandle. Na povrchu krčných mandlí sa nachádzajú jamky, v ktorých sa môžu hromadiť zvyšky potravy a patogény. Tieto jamky vedú hlbšie do lymfatického tkaniva, kde sa s nimi vysporiadajú lymfocyty (typ bielej krvinky) a vlastnosti nepozvaných hostí uložia do imunologickej pamäti.

X

Lymfatický systém

Zhrubnutia v tvare uzlíkov v lymfatických kanálikoch majú filtračnú funkciu a tiež obsahujú rôzne obranné bunky. Na tomto mieste prichádzajú biele krvinky do kontaktu s votrelcami, dozrievajú do silných obranných buniek a potom sa množia.

X

Týmusová žľaza

Týmusovú žľazu by sme mohli opísať ako školu pre osobných strážcov tela, ktorá je obzvlášť aktívna počas detstva. Trénujú sa tu takzvané T-bunky, ktoré zohrávajú nevyhnutnú úlohu v organizácii obrany proti špecifickým mikroorganizmom. Učia sa rozlišovať medzi vlastnými štruktúrami tela a cudzími štruktúrami, aby zabránili imunitnému systému zaútočiť na svoje vlastné bunky.

X

Koža

Koža je vonkajsí ochranný obal nášho tela. V neporušenom stave predstavuje nepreniknuteľnú bariéru pre väčšinu externých činiteľov. Rovnako ako v črevách, zdravá kožná flóra potláča rast škodlivých mikróbov. Navyše pokožka obsahuje početné takzvané Langerhansove bunky, ktoré ich dokážu pohltiť a zničiť. Keď prídu do kontaktu s niečím potenciálne škodlivým, tiež rýchlo spúšťajú špecifickú imunitnú reakciu.

X

Slezina

Slezina je orgán s veľkosťou päste, s dobrými zásobami krvi, ktorý sa nachádza pod bránicou v ľavej hornej časti brušnej dutiny. Ako časť imunitného systému slúži ako taký centrálny sklad pre primárne obranné bunky. Tiež sa v nej rozmnožujú „upratovacie“ bunky a lymfocyty, podskupina bielych krviniek. Ak telo spustí alarm, lymfocyty prúdia zo sleziny prostredníctvom lymfy priamo k votrelcom.

X

Črevá

Črevá považujeme za centrum imunitného systému, keďže je domovom 80% všetkých imunitných buniek. Tieto imunitné bunky neustále komunikujú s črevnými baktériami, čím imunitnému systému poskytujú nepretržité tréningové podnety. Tenké črevo navyše obsahuje aj zhluky lymfatických uzlín, ktoré sa nazývajú Peyerove záplaty, v ktorých sa tvorí vačšina protilátok.

X

Sliznica v močovom mechúre a genitáliách

Sliznice v močovom mechúre a genitáliách sú tiež potenciálnymi miestami vstupu pre votrelcov. Tak ako aj v prípade kože, tieto sliznice obsahujú početné imunitné bunky, ktoré stimulujú špecifickú imunitnú reakciu za účelom ochrany celého organizmu.

X

Kostná dreň

Niektorí nazývajú kostnú dreň rodiskom našich imunitných buniek. Nachádzajú sa tu kmeňové bunky, z ktorých sa tvoria všetky krvné bunky vrátane bielych krviniek. V niekoľkých krokoch sa tu tvoria rôzne druhy buniek imunitného systému, ako „upratovacie“ bunky, mastocyty, granulocyty, prirodzené zabíjače a T-lymfocyty a B-lymfocyty.

Kvíz – Ste expert na imunitu?

Váš imunitný systém pracuje nepretržite, aby udržal vaše telo v bezpečí. Koľko toho však viete o tomto zložitom systéme? Prosím, neber to ako samozrejmosť! Namiesto toho radšej vyplňte BioGaia kvíz o imunitnom systéme a dozviete sa!
Odpovedzte na otázky, aby ste si overili svoje vedomosti.

Úloha vitamínu D

Úloha vitamínu D

Na rozdiel od iných vitamínov si vitamín D telo dokáže vyrobiť samé. Z tohto dôvodu sa nespráva ako väčšina vitamínov v našich telách, ale skôr ako hormón – látka, ktorá reguluje nevyhnutné fyziologické procesy.