Úloha vitamínu D
Na rozdiel od iných vitamínov si vitamín D telo dokáže vyrobiť samé. Z tohto dôvodu sa nespráva ako väčšina vitamínov v našich telách, ale skôr ako hormón – látka, ktorá reguluje nevyhnutné fyziologické procesy.
Informácie v tejto časti sú určené len pre zdravotníckych pracovníkov. Som odborník v zmysle zákona č.362/2011 o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Kliknutím potvrdzujem, že som odborník.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Keď deti prichádzajú na svet, ich nové imunitné systémy ešte nie sú úplne vyvinuté.
Zatiaľ čo ich nešpecifický imunitný systém už existuje, špecifický imunitný systém sa ďalej vyvíja počas celého detstva. Prvých 1000 dní života (od počatia) je v tomto procese kľúčových, keďže črevná mikroflóra sa vyvíja a vytvára základy pre imunitnú funkciu a zdravie v neskoršom živote.
Na začiatku je samozrejme potrebné s týmto procesom deťom trochu pomôcť a matka svojmu dieťaťu pomáha tak, že mu dá časť svojej vlastnej imunitnej obrany. Tento jav je známy aj ako pasívna imunita.
Tento proces začína ešte v čase, kedy je dieťa stále v maternici svojej matky, ktorá svojmu ešte nenarodenému dieťaťu odovzdáva protilátky prostredníctvom placenty. Neskôr počas vaginálneho pôrodu dostane novorodenec dávku baktérií z pôrodného kanálu matky. Aj materské mlieko poskytuje počiatočnú zásobu protilátok, nachádzajúcich sa v prostredí matky. Táto pasívna imunita ponúka základ pre vlastný vysoko účinný obranný systém dieťaťa, ktorý bude deti sprevádzať počas celého života.
Počas týchto prvých 1000 dní a aj neskôr telá detí a aj ich vyvíjajúce sa imunitné systémy prichádzajú neustále do kontaktu s novými mikróbmi, či už je to pri stretnutiach so súrodencami alebo počas hrania s inými deťmi, v škôlke alebo neskôr v škole.
Tento neustály kontakt môže mať za následok častejšie infekcie v rannom období, pričom ročne priemerné dieťa zažije 6-12 infekcií s príznakmi podobnými nádche. Avšak tieto nepretržité stretnutia pomáhajú vybudovať ich imunologické spomienky počas toho, ako sa imunitné bunky ich tela učia z každého prípadu. Zatiaľ čo tento proces trvá celý život, ich telá sú zakrátko schopné rozpoznať mikróby, s ktorými prichádzajú do kontaktu najčastejšie. Táto postupná adaptácia znamená, že vývojom detí smerom k dospelosti sa ich imunitné systémy zvyčajne stávajú silnejšími.
Črevná mikrobiota trénuje imunitný systém a zohráva kľúčovú úlohu vo vytváraní normálne fungujúcich obranných mechanizmov imunity.
Črevná flóra, vrátane baktérií ako lactobacily a bifidobaktérie, sa začína vyvíjať počas pôrodu a krátko potom. Mikrobiálny prenos, ktorý sa uskutočňuje počas vaginálneho pôrodu znamená, že baktérie ihneď začínajú kolonizovať novorodenca, čím poskytujú ich črevnej flóre niečo ako strmý štart. U detí narodených cisárskym rezom sa často vyskytujú rozdiely v črevnej flóre. V týchto prípadoch môže doplnenie probiotických baktérií, ktoré sa nachádzajú v kvapkách BioGaia, pomôcť udržať vhodnú koncentráciu ich prirodzenej črevnej mikrobioty.
Detské roky sú kritické pre vývin celého imunitného systému. Tu je niekoľko tipov, ako ho môžete podporiť.
Vyvážená strava so zmesou sezónneho ovocia a zeleniny poskytuje množstvo živín, ktoré imunitný systém dieťaťa potrebuje. Celozrnné výrobky obsahujú vlákninu, ktorá napomáha normálnej funkcii čreva.
Na rozdiel od iných vitamínov si vitamín D telo dokáže vyrobiť samé. Z tohto dôvodu sa nespráva ako väčšina vitamínov v našich telách, ale skôr ako hormón – látka, ktorá reguluje nevyhnutné fyziologické procesy.
Starostlivosť o črevnú mikroflóru ešte pred narodením dieťaťa je zdravotným benefitom na celý život.
Počas tohto obdobia života, deti neustále zažívajú nové veci a púšťajú sa do nových dobrodružstiev. Nové prostredie, noví priatelia, nové zážitky – každý deň deti vidia a naučia sa niečo nové. Počas školskej dochádzky sú ich telá nepretržite konfrontované novými mikróbmi.